توزیع سبد کالا بین مادران باردار و شیرده در بردسکن

آرمدکتر محمد حسین زاده مدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن با اعلام این خبرضمن تاکید بر مصرف مواد مغذی به مقدار لازم و کافی در دوران بارداری و شیردهی افزود :

 شاید هیچ مرحله ای از زندگی انسان مانند دوران جنینی و پس از آن یعنی دوران شیرخواری و کودکی پرمخاطره نباشد. در این دوران نیازهای تغذیه ای خانم باردار از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر مادر در طول بارداری از مواد مغذی مناسب و مورد نیاز جنین استفاده نکند جنین کلیه این نیازها را از ذخائر بدن مادر تامین می کند و با کاهش ذخائر مادر سلامت او به مخاطره خواهد افتاد.

به همین منظور ، در راستای اجرای طرح حمایت تغذیه مادران باردار و شیرده نیازمند، سبد کالای مواد غذایی از طرف بنیاد علوی زیر نظر مقام معظم رهبری ، با همکاری شبکه بهداشت و درمان بردسکن در سطح 8 مرکزبهداشتی درمانی تحت پوشش مرکز بهداشت توزیع شد.

این سبد حاوی 14 قلم مواد غذایی از جمله مرغ، برنج، ماکارونی، تن ماهی، روغن، خرما، شکر و حبوبات است. وی با بیان اینکه در این طرح مادران باردار نیازمند توسط مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت شناسایی و جهت دریافت سبد کالا به مرکز بهداشت شهرستان معرفی می‌شوند، اظهار داشت: جامعه هدف در این طرح زنان بارداری هستند که از نظر مالی نیازمند بوده و شاخص‌هایی از قبیل شاخص توده بدنی کمتر از 18.5 ، وزن کمتر از 45 کیلوگرم در قبل از بارداری ، دوقلوزایی و بیشتر، هموگلوبین خون کمتر از 10.5 گرم و وزن‌گیری نامطلوب در دوران بارداری را داشته باشند.

دکتر محمد حسین زاده با بیان اهمیت تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری و لزوم تامین نیازهای تغذیه ای در این دوران بیان کرد: یکی از مهم ترین وظایف زنان در طی دوران بارداری حفظ سلامتی خود و جنین شان، با داشتن تغذیه سالم در این دوران می باشد. انتخاب های صحیح در تغذیه بارداری به بهبود رشد و تكامل جنین كمك می كند همچنین سوء تغذیه، مراقبت های ناکافی دوران بارداری،کار جسمی سخت، اضطراب، عوامل روانی، اقتصادی، محرومیت از حمایت خانوادگی و اجتماعی از علل تولد نوزادان کم وزن می باشد و این سبد غذایی برای حفظ سلامت مادر و جنین و تولید شیر دارای اهمیت زیادی می باشد و اجرای این طرح هر دو ماه یکبار تحت عنوان طرح سلامت مادران باردار و شیرده با حضور و هماهنگی نمایندگان بنیاد علوی تهران، واحدهای بهبود تغذیه و امور عمومی مرکز بهداشت انجام می‌شود.

ارسال نظر